Szaggatott, néhol extrém formák, szabálytalan, érdes felületek, brutális erő a művészi esztétikummal karöltve. Ipartelep, óriási csarnokok, a heggesztő ív szemkápráztató fénye, a csiszológép zúgása, a vas csiszolásakor hallatszó sivító hang, vasdarabok egy kupacban... Vajon ki az, aki mindezekből kitalálná, hogy egy művészeti alkotótábor életéből emeltünk ki pár részletet?
Egy fém játszótér ötlete és a KÉSZ területén látott sok-sok ipari fémhulladék adta az ötletet, hogy ebből valami több legyen. A KÉSZ vezetőségével való egyeztetések sikert hoztak és immár a hatodik nemzetközi acélszobrászati alkotótábornak ad helyet a kecskeméti KÉSZ Csoport acélszerkezet-gyártó központja. A szimpozion szervezője a K-ARTS KÉSZ Művészeti Gyűjtemény - tudtuk meg Árvai Istvántól és Majoros Gyulától, akik alapítói és kitalálói a tábornak.
A mai napon szerkesztőségünk - az alkotótábor meghívásának köszönhetően - megtekintette a kecskeméti acélszobrászati alkotótábor életét és igen tetszett, amit ott láttunk. Ha felketettük az érdeklődést, a cikk végén azt is eláruljuk, hogy a széles publikum mikor és hol tekintheti meg az elkészült remekműveket.
Évek óta a KÉSZ Ipari Park acélszerkezet-gyártó központja biztosít helyet a nemzetközi acél- és fémszobrászati alkotótábor kísérletező acélszobrászainak.
Eddig több mint hatvan művész vett részt az acélos alkotótáborokon. A díjazott (pl.: több Munkácsy díjas), tapasztalt szobrászok mellett a tábor teret ad a pályakezdő fiatal tehetségeknek is, hogy a technikai és szakmai adottságokat kihasználva mutathassák meg művészetüket.
Üdítő kivételnek mondható ez a művészeti tábor, ahol az ipar adta lehetőségekkel élve az ipar- és képzőművészek kipróbálhatják magukat, átrándulhatnak a képzőművészet más területeiről a keményebb műfajra. Így már több festő, grafikus használta fel az edzett anyagot, kóstolt bele az acélszobrászkodásba, születhettek értékes és különleges művek magasan jegyzett alkotóktól.
Nincs kötött téma. Van, aki geometrikus formákban gondolkodik. Van, aki az archaikus jelleget fedezi fel a fémben. Megint más a figurális formákat választja, emberi alakokra formázza a rideg acélt. Olyan művész is akadt már, aki kinetikus szobrot szerelt össze a fém alkatrészekből. De az is jellemző, hogy a kísérletezés során az acélt más anyaggal, például fával, üveggel, kerámiával, műanyaggal, szövettel, vagy alumíniummal párosítják. Születtek itt már több tonnás, csak daruval mozgatható óriásalkotások, de újragondolt használati tárgyak, sőt utca bútor is.
A táborozók minden szakmai segítséget megkapnak a KÉSZ gyártóüzemétől, de a művészek egymást is segítik, tanítják társukat a fém alakítására.
Nemzetközi kapcsolatokat indítottak el azok a külföldi alkotók, akik az évek során Kanadából, Szerbiából, Tajvanról, Iránból, Izlandról vagy Németországból érkeztek az alkotótáborba. A hazai művészeink így juthattak kiállítási lehetőséghez külföldön, vagy kaptak meghívást már alkotó közösségekbe.
Az acélos szobrokkal az ország több városában (Kecskemét, Szeged, Budapest, Győr, Székesfehérvár, Miskolc…) szabadtéri, vagy fedett kiállítóhelyeken ismerkedhetnek a műkedvelők. A közönségsiker sosem marad el.
Az idei résztvevők június 17-én kezdték a barátkozást az ipari műteremmel, a csőhengerítő csarnokkal, a technikával és az anyagokkal. A Múzeumok Éjszakája sok lelkes érdeklődője már megtapasztalhatta az acélos alkotás különlegességét, a hegesztők szikrázását, találkozhatott a művészekkel és néhány készülőben lévő művel.
A KASZ09 alkotói: Csepregi Balázs; Drabik István; Majoros Gyula; Kopasz Tamás; Pintér Balázs; Rajcsók Attila; Roskó Gábor; Sibylle Burrer (Németország); Péter Ágnes; Rabóczky Judit Rita
Az idei nyári tábor július 3-án (pénteken) 16.00-kor egy látványos kiállítással fejeződik be, ahol mindenki a tett helyszínén csodálhatja meg az elkészült műtárgyakat egy zenei performansz kíséretében. Szeretettel várnak minden érdeklődőt! A kiállítás aztán tovább megy és a szegedi Dóm téren, a szabadtéri játékok közvetlen közelében lesznek megtekinthetőek.
A fényképeket Székely György készítette.
Szólj hozzá Te is!